آلبانی

 

 

Republika e Shqipërisë
جمهوری آلبانی پرچم آلبانی نشان ملی آلبانی پرچم نشان ملی آلبانی شعار ملی: Ti Shqipëri më jep nder, më jep emrin shqipëtar سرود ملی: Himni i Flamurit جایگاه کشور آلبانی روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی تیرانا

بزرگ‌ترین شهر تیرانا زبان رسمی آلبانیایی نوع حکومت

جمهوری پارلمانی
بامیر توپی
سالی بریشا استقلال
از امپراتوری عثمانی
از ایتالیا
۲۸ نوامبر ۱۹۱۲
اکتبر ۱۹۴۴ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪ km² ‫(ام)

۴.۷ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۷
 - تراکم جمعیت  
‪ ‫(ام)
‪۳۶/km² ‫(ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه براورد ۲۰۰۸

بیلیون دلار (ام)
دلار (ام) واحد پول لک (‏ALL) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

CET (UTC+1)
CEEST (UTC+2)

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+۳۵۵

 

آلبانی کشوری در جنوب شرقی قاره اروپا است. پایتخت آن تیرانا است. سرزمین آلبانی در سده‌های پیش از میلاد بخشی از سرزمین پهناوری به نام ایلیریا بوده‌است که نام آن برگرفته از نام تیره ایلیری از تیره‌های هندواروپایی است که به سامان‌های شرق شبه‌جزیره بالکان کوچ کرده بودند.

نام بومی این کشور در خود زبان آلبانیایی‌ها، اِشچیپِری (Shqipëria) است ولی بصورت فرامرزی (بین‌المللی) این کشور با نام آلبانی شناخته شده‌است. واژه آلبانی احتمالاً از زمان پیش از دوره کلت‌ها بجا مانده و به معنی سرزمین تپه‌هاست. ریشه آلب در این نام با واژه آلپ (کوهستان آلپ) همریشه‌است. نظر دیگری نیز هست که این نام را با واژه هندواروپایی آلب به همعنای سپید همریشه می‌داند. نام آلبانی در زبان عربی بگونه ارناووط درآمده و در ترکی این واژه معرب ، شکل آرناؤود بخود گرفته و ترکیه‌ای‌ها آلبانی را با این نام می‌نامند.

 

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تقسیمات کشوری

کشور آلبانی به ۳۶ استان بخش شده‌است. برخی از استان‌ها با هم تشکیل یک سامان (ناحیه) می‌دهند. در آلبانی ۱۲ سامان وجود دارد. پایتخت آلبانی یعنی شهر تیرانا وضعیتی جدا و ویژه دارد. استان‌های آلبانی از این قرارند:

 

اقتصاد آلبانی بیشتر به کشاورزی و صادرات کروم متکی می‌باشد. آلبانی دارای منابع طبیعی هم‌چون معادن زغال سنگ و فلزاتی چون کروم است.

 مردم

بیشینه مردم آلبانی از تیرهَ آلبانیایی هستند و به زبان آلبانیایی سخن می‌گویند که شاخه‌ای مستقل از زبانهای هندواروپایی است. گویشوران این زبان به دو گویش توسک (Tosk) و گگ (Gheg) سخن می‌گویند . در آلبانی اقلیتهایی از نژادهای یونانی ، صرب ، مقدونیایی ، بلغار ، بوسنیایی ، ایتالیایی ، ولاش و کولی زندگی می‌کنند.

 دین

اسلام ۷۰٪ مسیحیت ۳۰٪[نیازمند منبع]

آلبانی تنها کشور اروپایی با بیشینه مسلمان می‌باشد[نیازمند منبع]. ریشه اسلام در آلبانی به دوره امپراتوری عثمانی باز می‌گردد . بیشینه مسلمانان آلبانی سنی مذهب هستند اما اقلیت قابل توجهی از آنان پیرو مذهب شیعه و از فرقه بکتاشیه می‌باشند. مسیحیان آلبانی نیز بیشتر از پیروان دو مذهب ارتدوکس و کاتولیک هستند.

/ 0 نظر / 4 بازدید