ایسلند

 

Lýðveldið Ísland
جمهوری ایسلند پرچم ایسلند نشان ملی ایسلند پرچم نشان ملی ایسلند شعار ملی: Lofsöngur سرود ملی: سرود ملی جمهوری ایسلند جایگاه کشور ایسلند روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی ریک‌یاویک

بزرگ‌ترین شهر ریک‌یاویک زبان رسمی ایسلندی (زبان رسمی)

نوع حکومت

جمهوری چندحزبی
اولافور راگنار گریمسون
یوهانا سیگورداردوتیر استفلال
از دانمارک
حکومت خانگی
حق حاکمیت
جمهوری

۱ فوریه ۱۹۰۴
۱ دسامبر ۱۹۱۸
۱۷ ژوئن ۱۹۴۴ میلادی مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۱۰۳٬۰۰۰ km² ‫(۱۰۷ام)

۲.۷ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت  
‪۳۱۳٬۳۷۶ ‫(۱۷۲ام)
‪۱٫۳/km² ‫(۱۹۵ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه براورد ۲۰۰۶

۱۲٬۱۷۲ میلیارد دلار (۱۳۲ام)
۴۰٬۲۷۷ دلار (۲۰۰۵ میلادی) (
۵ام) شاخص توسعه انسانی (
۲۰۰۷) ۰٫۹۶۸ (نخست) – بالا واحد پول کرون ایسلند (‏ISK) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

(UTC)
GMT

دامنه اینترنتی

.is

پیش‌شماره تلفن

+۳۵۴

 

 

جمهوری ایسلند کشوری جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس است. پایتخت آن ریکیاویک است. ایسلند شمالی‌­ترین کشور اروپا است. ایسلند از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبه اول را در میان کشورهای جهان به‌دست آورد. [۱]

   

 

 تاریخ

ملی گرایی ایسلندی در قرن نوزدهم رشد کرد، و در 1918 این کشور از دانمارک مستقل شد. با این حال، دو کشور به واسطه پادشاهی مشترکشان به هم پیوسته بودند. در جنگ جهانی دوم پیوند دانمارک گسسته شد و در 1944 جمهوری اعلام شد. در دهه‌های 1950 و 1970 ، اختلاف درباره حق ماهیگیری در آبهای ساحلی ایسلند منجر به درگیری با نیروی دریایی گشت.

 

سیاست

حکومت ایسلند جمهوری با یک مجلس قانونگذاری است، که نمایندگان آن با رأی مردم برای یک دورهٔ چهارساله انتخاب می‌شوند. این مجلس که به زبان ایسلندی السینگ نامیده می‌شود، نخستین بار در سال ۱۸۴۵ میلادی گشایش یافت. رئیس‌جمهور نقش چندانی در ادارهٔ کشور ندارد، هرچند که دارای اختیاراتی چون حق وتوی مصوبات مجلس و حق تجدید برگزاری انتخابات می‌باشد. رئیس‌جمهور می‌باید پس از هر انتخابات، کابینهٔ خود را تشکیل دهد. ریاست دولت بر عهدهٔ نخست‌وزیر است.

 

 جغرافیا

چشمه‌های آبگرم لیرنیوکور (Leirhnjúkur) ایسلند

کشور ایسلند با ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع دومین جزیرهٔ بزرگ اروپاست.

این کشور شامل یک جزیرهٔ بزرگ و چند جزیرهٔ کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته‌اند. فاصلهٔ ایسلند تا نروژ ۹۷۰ کیلومتر، تا اسکاتلند ۷۹۸ کیلومتر و تا گرینلند ۲۸۷ کیلومتر می‌باشد. ایسلند منطقه ­ای آتشفشانی است، که چشمه­های آب گرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را در برگرفته‌است.

 

اقلیم و آب و هوا

بیش از نیمی از پهناوری جزیرهٔ اصلی ایسلند، فلاتی است که ۴۰۰ متر از سطح دریا بلندی دارد و فاقد پوشش گیاهی چشمگیر است. دوازده درصد پهنهٔ ایسلند پوشیده از یخکوه‌هاست، که انباشته‌ای از بارش‌های زمستانی برف در ایسلند هستند. یک دهم رویهٔ ایسلند پوشیده از بقایای فوران‌های آتشفشانی‌است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده‌اند. ۲۵ آتشفشان فعال در ایسلند وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: اورائِفا یوکُل (Oraefa Jokull) با بلندی ۲۱۱۹ متر، هِلکا (Helka) با ۱۵۲۰بلندی متر، و سنائِفِلس یوکُل (Snaefells Jokull) با بلندی ۱۱۴۶ متر. در حدود ۳۰۰ چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع بالقوهٔ ژئوترمال به شمار می‌آیند و از آن‌ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می‌شود.

ایسلند دارای نزدیک به ۱۸۰۰ دریاچه است که دریاچهٔ پینگوالاواتن (Pingvallavaten) با پهناوری ۸۴ کیلومتر مربع و ژرفای ۱۱۴ متر بزرگترین آن‌هاست. هم‌چنین بیش از ۲۵۰ رودخانه در سطح جزیره جریان دارد که طولانی‌ترین آن‌ها رودخانهٔ پیورسا (Pjorsa) با ۲۳۷ کیلومتر طول است.

ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد. جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود.

 تقسیمات کشوری

 اقتصاد

اقتصاد ایسلند برپایهٔ ماهیگیری و صنایع شیلات، کشاورزی، گردشگری و منابع انرژی طبیعی هیدرولیکی و ژئوترمال استوار است. سیب‌زمینی، مهمترین فرآوردهٔ کشاورزی ایسلند است. تولید ناخالص داخلی ایسلند، در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۱۱٫۸۹ دلار می‌باشد که در مقایسه با سال گذشته ۱٫۸ درصد رشد داشته‌است. صادرات ایسلند، بیشتر شامل ماهی، فلز آلومینیم، فرآورده‌های حیوانی و کانی سیلیس است که بیشتر این فرآورده‌ها را به کشورهای هلند، بریتانیا، اسپانیا، ایالات متحده و آلمان صادر می‌کند. نیز از کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین، دانمارک، سوئد، ژاپن و هلند، ماشین‌آلات، فرآورده‌های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک وارد می‌کند.

 

 مردم

 جمعیت‌شناسی

کشور ایسلند ۳۰۱،۹۳۱ نفر جمعیت دارد که میانگین سنی ایشان ۳۴٬۵ سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور ۸۲٫۶۲ سال و برای مردان ۷۸٫۳۳ سال است.

/ 0 نظر / 11 بازدید