ایرلند

Republic of Ireland
جمهوری ایرلند پرچم ایرلند نشان ملی ایرلند پرچم نشان ملی ایرلند شعار ملی: سرود ملی: «Amhrán na bhFiann » جایگاه کشور ایرلند روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی شهر دوبلین

بزرگ‌ترین شهر دوبلین زبان رسمی ایرلندی نوع حکومت

جمهوری
شاه مری مک آلیس
؟ (CDU) '
یریتانیای کبیر
  مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۷۰٬۲۷۳ km² ‫(۱۲۰ام)

۲٫۰۰ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت  
‪۴٬۲۳۹٬۱۰۰ ‫(۲۰۶ام)
‪۶۰/km² ‫(؟)
واحد پول یورو (€)۱ (‏Euro) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

CET (UTC+0)
DST

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+۳۵۳


ایرلند (به انگلیسی: Ireland) نام کشوری به پایتختی دوبلین است که در جزیره ایرلند، در شمال‌غرب قارهٔ اروپا واقع شده است. نام رسمی این کشور جمهوری ایرلند است و گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می‌شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود.

این کشور پنج‌ ششم جزیره ایرلند را اشغال کرده است و با ایرلند شمالی که بخشی از پادشاهی متحده است، در شمال مرز مشترک دارد. همچنین در غرب ایرلند اقیانوس اطلس، در شرق دریای ایرلند و در جنوب و جنوب‌غربی دریای سلتیک و کانال سن‌ جورج قرار دارد.

جمهوری ایرلند در‌ حال حاضر یکی از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. این کشور در ۱ ژانویه ۱۹۷۳ به این اتحادیه ملحق شد.

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تاریخ

در سال ۱۹۱۶ م ملی گرایان ایرلندی در دوبلین واقع در ایرلند، قیام عید پاک را ترتیب دادند. این شورش با شکست مواجه شد، اما موج مخالفتهای گسترده علیه حکومت بریتانیا در ایرلند را به راه انداخت. در سال ۱۹۱۹ مجلس ایرلند حکومت این کشور را «جمهوری» اعلام کرد، و متعاقب آن ۳ سال جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا در گرفت. در سال 1922 ایرلند جنوبی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، به عنوان دولت آزاد ایرلند به استقلال واقعی رسید. شش استان در شمال ایرلند جزء پادشاهی متحد باقی ماندند که ایرلند شمالی است.

اقلیت پروتستان در شمال ایرلند، نیروی قدرتمندی را در مجلس بریتانیا تشکیل می‌دادند و هر گونه تلاش در جهت تأسیس خود مختاری برای ایرلند را مانع می‌شدند. پروتستانها می‌ترسیدند که موقعیت ممتار خود را در مجلس ایرلند که اکثریت آن را کاتولیکها تشکیل می‌دادند، از دست بدهند.

در سال ۱۹۱۹ م جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا شروع شد. ارتش جمهوریخواه ایرلند خواستار آن بود که ایرلند که اکثرا کاتولیک بودند تبدیل به یک جمهوری مستقل گردد. با این وجود، اکثریت پروتستانها در شش استان آلستر واقع در شمال ایرلند خواستار آن بودند که جزئی از بریتانیای کبیر باشند. در سال ۱۹۲۱ اعضای ارتش جمهوریخواه ایرلند با امضاء نمودن قراردادی، با بریتانیا صلح کردند. ایرلند جنوبی مبدل به یک کشور خود مختار به نام «جمهوری ایرلند» شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید