استونی

 

Eesti Vabariik
جمهوری استونی پرچم استونی نشان ملی استونی پرچم نشان ملی استونی شعار ملی: موجود نیست سرود ملی: My Fatherland , My Happine and joy جایگاه کشور استونی روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی تالین

بزرگ‌ترین شهر تالین زبان رسمی زبان استونیایی نوع حکومت

جمهوری
توماس هندریک ایوس
آندروس آنسیپ استقلال
از شوروی ۲۰ اوت ۱۹۹۱ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۴۵,۲۲۷ km² ‫(۱۳۲ام)

۴٫۴۵ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۷
 - تراکم جمعیت  
‪۱٬۳۴۰٬۶۰۰ ‫(۱۵۱ام)
‪۲۹/km² ‫(۱۷۳ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه براورد ۲۰۰۸

۲۷.۸۱۳ بیلیون دلار (۱۰۳ام)
۲۰۷۵۳ دلار (نامعلوم) شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۶) ۰.۸۷۱ (۴۲ام) – بالا واحد پول کرون استونی (‏EEK) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

EET (UTC+2)
DST (UTC+3)

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+۳۷۲+

 

 

جمهوری استونی کشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن تالین است.

 

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تاریخ

زمانی که کمونیستها قدرت را در روسیه به دست گرفتند (۱۹۱۷) استونی جدا شد ولی اشغال آلمانی‌ها و دو جمله از سوی روسیه استقلال را تا ۱۹۱۹ به تعویق انداخت. در ۱۹۳۴ دیکتاتوری جایگزین دموکراسی ضعیف استونی گردید. پیمان عدم تعرض (۱۹۳۹) بین هیتلر و استالین استونی را به شوروی واگذاشت. در ۱۹۴۰ شوروی این جمهوری را تسخیر و ضمیمه خاک خود کرد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. زمانی که سلطه شوروی مجدداُ تحمیل گشت (۱۹۴۵) ، مهاجرت وسیع روسها جایگزین ۱۲۰,۰۰۰ استونیایی شد که کشته و یا به سیبری تبعید شده بودند. در ۱۹۸۸ اصلاحات در شوروی به استونیایی‌های ملیگرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (اوت ۱۹۹۱) استونی را از اتحاد شوروی خارج کردند. در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت.

 

 سیاست

مجمع ۱۰۶ نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور ، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند.


احزاب عمده سیاسی عمده عبارت‌اند از:

  • جبهه خلق سوسیال دموکرات
  • حزب لیبرال دموکرات
  • حزب کمونیست.

 

 اقتصاد

خاک استونی، قابلیت کشت مناسبی نداشته، و دامداری آن نیز، فقط جوابگوی ۲۰ درصد نیاز کشور است. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این کشور یافت شده است.

 

صنایع عمده این کشور عبارت‌انداز:

 

  • صنایع چوب
  • نساجی
  • صنایع مهندسی
  • فرآوری غذایی

 

گاز برای استفاده گرمایشی و صنعتی از شیست قیردار استخراج می‌شود. محصول عمده بخش مهم کشاورزی و دامپروری لبنیات است.از ۱۹۹۱) مشکلات بزرگ اقتصادی نتیجه وابستگی شدید استونی به تجارت با روسیه بوده است. اقتصاد کشور هنوز در حد وسیعی در اختیار دولت است، ولی در زمینه خصوصی سازی اندکی پیشرفت حاصل شده است.

 

 تقسیمات کشوری

 جغرافیا


در مشرق دریای بالتیک و جنوب خلیج فنلاند واقع شده و ۴۵,۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت آن ۱,۳۵۶,۰۰۰ تن است. پایتخت آن تالین روال قدیم از به بعد ضمیمه کشور اتحاد جماهیر شوروی شد. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانیده است واز چوب آن برای کاغذ وکبریت سازی استفاده می‌شود.


استونی کوچک‌ترین و شمالی‌ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است.در این کشور، دریاچه‌های فراوان و جنگلهای متراکم زیادی، به چشم می‌خورد. استونی، از نظر منابع طبیعی فقیر می‌باشد.استونی متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع، که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می‌یابد، و دو جزیره اصلی.

آب و هوا: ویژگی آب و هوای معتدل و مرطوب این کشور تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد است.

/ 0 نظر / 11 بازدید