بویو

بویو (به کره‌ای: 부여) یک کشور کهن کره‌ای در بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی کنونی بود. پادشاهی بویو در سده دوم پیش از میلاد پس از سقوط حکومت گو جوسیون قدیم شکل گرفت و تا ۴۹۴ میلادی به حیات خود ادامه داد. بویو در این سال توسط کشور همسایه و هم‌خون خود گوگوریو فتح شد.

بویو بزرگترین و پرقدرت‌ترین کشور کره‌ای‌نشین در دوران پس از سقوط گو جوسیون تا پیدایش سه پادشاهی کره بود. گوگوریو و باکجه دو پادشاهی از سه پادشاهی خود را جانشین بویو می‌دانستند.

هرچند منابع در این مورد متناقض و اندکند، اما گفته می‌شود که در سال ۸۶ میلادی بویو شرقی از سرزمین اصلی جدا شد و زان پس بویو اصلی گاه با نام بویو شمالی شناخته می‌شد. بکجه نیز در سال ۵۳۸ میلادی نام بویو جنوبی (نامبویو) را بر خود نهاد.

پادشاهان

  • هائه موسو ی بویو
  • هائه بورو
  • گوموا
  • دائه سو(تسو)

امپراتوران بویو

هائه بورو

وی دومین امپراتور بویو بود که در زمان او جولبون از بویو جدا شد و باک بویو نام گرفت. وی پادشاهی ضعیف بود که از خود قدرتی نداشت و در زمان او بود که بویو دوران بدی را پشت سر گذاشت.

هائه موسوی بویو

وی موسس امپراتوری بویو و اولین پادشاه آن بود که امپراتوری بویو را در شمال کره و بخش هایی از منچوری تاسیس کرد.

امپراتور گوموآ

گوموا سومین امپراتور بویو بود. وی قلمرو بویو را افزایش داد و آن را به بالاترین حد قدرت آن رساند. او دشمن سرسخت امپراتوری گوگوریو بود و برای نابودی این امپراتوری تلاش می‌کرد. وی در سال 21 قبل از میلاد درگذشت و پسرش دائه سو به جای او بر تخت نشست.

/ 0 نظر / 8 بازدید