ایالات متحده آمریکا

United States of America
ایالات متحده آمریکا پرچم آمریکا نشان ملی آمریکا پرچم نشان ملی آمریکا شعار ملی: ما به خدا ایمان داریم (از ۱۹۶۵ میلادی)
قسم ملی: تعهد تابعیت سرود ملی: پرچم پُرستاره جایگاه کشور آمریکا روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی واشینگتن دی‌سی

بزرگ‌ترین شهر نیویورک زبان رسمی ندارد (در عمل انگلیسی آمریکایی) نوع حکومت

جمهوری فدرال
باراک اوباما (د)
جوزف بایدن (د)
نانسی پلوسی (د) استقلال
  از بریتانیای کبیر 
معاهده پاریس 
قانون اساسی فعلی
۴ ژوئیه ۱۷۷۶ 
۳ سپتامبر ۱۷۸۳ 
۲۱ ژوئن ۱۷۸۸ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۹٬۸۲۶٬۶۳۰ km² ‫(سوم)

۴٫۸۷ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۶
 - تراکم جمعیت  
‪۳۰۰٬۴۰۹٬۴۹۷ ‫(سوم)
‪۳۱/km² ‫(۱۷۲ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه براورد ۲۰۰۶

۱۳٫۰۴۹ بیلیون دلار (اول)
۴۳٬۵۵۵ دلار (سوم) شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۴) ۰٫۹۴۸ (هشتم) – بالا شاخص جینی (۲۰۰۶) ۴۷.۰[۱] (نامعلوم) – بالا واحد پول دلار آمریکا ($) (‏USD) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

CET (UTC-5 ‏تا‎ -10)
CEST (UTC-4 ‏تا‎ -10)

کد بین‌المللی خودرو

USA

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+1

 

ایالات متحدهٔ آمریکا (به انگلیسی: United States of America و به اختصار: USA) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود[۲]. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳٬۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است.[۳]

نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی (۱۱۵۵ ه.خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت.

کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

این کشور با نام‌های دیگری مانند ایالات متحدهٔ امریکا، امریکا، آمریکا، ایالات متحده، اتازونی (برگرفته از واژهٔ فرانسوی États-Unis، به معنای ایالت‌های متحد)[۴] و ینگه دنیا[۵] نیز خوانده می‌شود.

ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم ، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمد، از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو شد[۶] و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به عنوان یک ابرقدرت منحصر به فرد درآمد.[۷] شهروند ایالات متحدهٔ آمریکا را معمولاً «آمریکایی» می‌نامند.

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 

جغرافیای طبیعی

عقاب سرسفید پرنده ملی آمریکا از سال ۱۷۸۲ میلادی

ایالات متحدهٔ آمریکا در نیمکرهٔ غربی زمین، و در شمال قارهٔ آمریکا واقع است. این کشور از ۴۸ ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکا در شمال شرق قارهٔ آمریکا و مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام) تشکیل شده‌است. همچنین، در دو منطقهٔ حوزهٔ دریای کارائیب، و نیز بخش‌هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده‌ای وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب می‌شوند، ولی به گونه‌ای خودگردان اداره می‌شوند (مانند پورتو ریکو).[۸]
آلاسکا بزرگترین[۹] و رودآیلند کوچکترین ایالت در آمریکا می‌باشند.[۱۰]
قسمتی از رشته کوههای راکی در غرب آمریکا قرار گفته‌است که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد. مرتفع ترین نقطه در آمریکا قله کوه مک کینلی در آلاسکا می‌باشد. رودخانه میسیسیپی بزرگترین و مهمترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان در آمریکا قرار دارد. این رودخانه که به رودخانه میسوری می‌پیوندد، نقش تجاری و اقتصادی مهمی برای آمریکادارد. قسمتی از آبشار نیاگارا در مرز بین آمریکا و کانادا قرار دارد و ازجاذبه‌های طبیعی توریستی در آمریکا به شمار می‌رود.

 

وسعت آمریکا

از نظر وسعت، آمریکا بعد از روسیه، کانادا و چین، چهارمین کشور پهناور جهان است. به طور تقریبی، کشور آمریکا، شش برابر بزرگ‌تر از ایران، ۲۵ درصد بزرگ‌تر از استرالیا، ۳۵ برابر بزرگ‌تر از انگلستان، ۱۴ برابر بزرگ‌تر از فرانسه، و نصف روسیه است.

همچنین این کشور، کمتر از یک سوم قارهٔ آفریقا، نصف آمریکای جنوبی، اندکی بزرگ‌تر از برزیل، ۳۰۰ برابر بزرگ‌تر از کشور هائیتی، و دو و نیم برابر بزرگ‌تر از مجموع کشورهای اروپای غربی است.

مختصات و موقعیت جغرافیایی آمریکا


ایالات متحدهٔ آمریکا از شمال با کشور کانادا، و در جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد. این کشور در شمال غرب قارهٔ آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. ۴۸ ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل می‌دهند، از شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک، و از غرب به اقیانوس آرام منتهی می‌شوند. ایالت آلاسکا نیز از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از غرب به تنگهٔ برینگ، و از جنوب غربی به اقیانوس آرام ختم می‌شود. مجمع‌الجزایر هاوایی هم در جنوب غرب خاک اصلی آمریکا و در اقیانوس آرام واقع شده‌اند.

/ 0 نظر / 29 بازدید