تووالو

Tuvalu
تووالو پرچم تووالو نشان ملی تووالو پرچم نشان ملی تووالو شعار ملی: "Tuvalu for the Almighty سرود ملی: Tuvalu for the Almighty جایگاه کشور تووالو روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی فونافوتی

بزرگ‌ترین شهر فونافوتی زبان رسمی زبان انگلیسی نوع حکومت

دموکراسی پارلمانی و
مشروطه سلطنتی
ملکه الیزابت دوم
فیلموی تلیتو
آپیسای للمیا استقلال
از بریتانیای کبیر
۱ اکتبر ۱۹۷۸ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۲۶ km² ‫(۲۲۶ام)

جزئی جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۷
 - تراکم جمعیت  
‪۱۱٬۹۹۲ ‫(۲۲۲ام)
‪۴۴۱/km² ‫(۲۲ام)
واحد پول دلار تووالو
دلار استرالیا (‏AUD) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

UTC (UTC+12)

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+۶۸۸

 

تووالو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس آرام است و پایتخت آن فونافوتی است. این جزیره که در گروه جزایر پولینزی قرار دارد، سابقا جزایر الیس نامیده می‌شده‌است.

تووالو که در شمال فیجی قرار دارد، از ۹ جزیرهٔ مرجانی در اقیانوس آرام تشکیل شده‌است. آب و هوای آن، گرمسیری بوده و میزان بارش سالانه آن به ۳۰۰ سانتی متر می‌رسد. منبع تغذیه اصلی مردم این کشور، ماهی می‌باشد. همچنین، میوه و نارگیل در این کشور کشت می‌شود. به جز ماهی، صادرات دیگری ندارد و تقریباً کلیه کالاهای مصرفی را از کشورهای خارجی، خریداری می‌کند.

فهرست مندرجات [نهفتن]

ساختار سیاسی

این کشور در قرن نوزدهم میلادی مستعمره انگلیس شد و در سال ۱۹۷۸ این کشور استقلال خود را به دست آورد.
در تووالو که به صورت پادشاهی اداره می‌شود، ملکه انگلیس رئیس حکومت است و نمایندگی از او را یک حکمران در این کشور به عهده دارد. حکمران را ملکه انگلیس با پیشنهاد نخست وزیر تووالو انتخاب می‌کند. در این کشور نخست وزیر رئیس دولت است. او و معاونش با رای اعضای مجلس و از میان آنها انتخاب می‌شوند.

مجلس نمایندگان این کشور ۱۵ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

جغرافیا

این کشور در میانه راه جزایر هاوایی و استرالیا قرار دارد و با کریباتی، فیجی و ساموآ همسایه‌است. از نظر مساحت پس از واتیکان، موناکو و ناورو، کوچکترین کشور جهان است.

این کشور که تماما مسطح است، هیچ نقطه‌ای با ارتفاعی بیش از ۴٫۵ متر ندارد. به همین دلیل مسئله گرم شدن جهانی به معضلی مهم برای این کشور تبدیل شده‌است.

در این کشور هیچ رودخانه‌ای جریان ندارد، به همین دلیل زندگی مردم به باران بسیار وابسته‌است.

جزایر

نقشه جزایر تووالو

نام جزیرهتوضیح فونافوتی آبسنگی با دست کم ۳۰ جزیره نانومانگا یا
نانوماگا   نانومئا آبسنگی با دست کم ۶ جزیره نیولاکیتا   نیوتائو   نوئی آبسنگی با دست کم ۲۱ جزیره نوکوفتائو آبسنگی با دست کم ۳۳ جزیره نوکولائه‌لائه آبسنگی با دست کم ۱۵ جزیره وایتوپو آبسنگی با دست کم ۹ جزیره

 اقتصاد

یک روز آفتابی در ساحل تووالو

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۱۴٫۹۴ میلیون دلار است. سه هزار و ۶۱۵ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

زندگی بخش زیادی از مردم آن با ماهی گیری یا پولی که افراد فامیل از خارج از کشور می‌فرستند تامین می‌شود. نرخ تورم در آن در سال ۲۰۰۷ میلادی ۳٫۸ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل نارگیل و ماهی است که به کشورهای آلمان (۶۰٫۵ درصد)، ایتالیا (۲۰٫۱ درصد) و فیجی (۲۰٫۱ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل غذا، احشام، سوخت‌های فسیلی، ماشین‌آلات و کالاهای تولید شده‌است که از کشورهای فیجی (۴۶٫۱ درصد)، ژاپن (۱۸٫۹ درصد)، چین (۱۸٫۲ درصد)، استرالیا (۷٫۷ درصد) و نیوزیلند (۴٫۱ درصد) وارد می‌گردد.

 مردم

جمعیت این کشور حدود ۱۲ هزار نفر با میانگین سنی ۲۵ سال است. امید به زندگی برای زنان ۷۱ و برای مردان ۶۸ سال است. در این کشور زبان‌های تاووالویی و انگلیسی رایج است.

 ارتباطات

در این کشور ۹۰۰ خط تلفن ثابت و یک هزار و ۳۰۰ خط تلفن همراه وجود دارد. تووالو ۳۰ هزار و ۲۰۰ میزبان اینترنتی و یک هزار و ۳۰۰ کاربر اینترنت دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید