تانزانیا

United Republic of Tanzania
جمهوری متحد تانزانیا پرچم تانزانیا نشان ملی تانزانیا پرچم نشان ملی تانزانیا شعار ملی: Freedom and Unity سرود ملی: "God Bless Tanzania جایگاه کشور تانزانیا روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی دودوما

بزرگ‌ترین شهر دارالسلام زبان رسمی زبان سواحلی / زبان انگلیسی نوع حکومت

جمهوری
جاکایا مریشو کیکوته
میزنگو پیندا استقلال از انگلیس
استقلال تانگانیکا
استقلال زنگبار ۹ دسامبر ۱۹۶۱
۱۰ اکتبر ۱۹۶۳ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۹۴۵٬۲۰۳ km² ‫(۲۷ام)

۶٫۲ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۶
 - تراکم جمعیت  
‪۳۷٬۸۴۹٬۱۳۳ ‫(۳۲ام)
‪۴۱/km² ‫(۱۵۹ام)
واحد پول شیلینگ (‏TZS) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

EAT (UTC+3)

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+255


جمهوری متحد تانزانیا کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن دودوما است. از شهرهای مهم تانزانیا می‌توان به آروشا، امبیا، موانزا، موروگور و زنگبار اشاره کرد.

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تاریخ

کشور تانزانیا از اتحاد تانگانیا و زنگبار در سال ۱۹۶۴ به وجود آمد.

ازرگانان عرب نخستین بار در سال 700 میلادی در این منطقه شروع به تشکیل مستعمره کردند . پرتغالی ها در 1500 میلادی به مناطق ساحلی این ناحیه رسیدند و تا قرن 17 کنترل منطقهٔ تانزانیای کنونی را در دست داشتند . پس از آن سلطان عمان بر این منطقه مسلط شد . مناطقی که اکنون روآندا و بوروندی نامیده می‌شوند به انضمام ( تانگانیکا ، تانزانیای فعلی ) در سال 1885 به مستعمرات شرق آفریقای آلمان بدل شدند . بعد از جنگ جهانی اول قیومیت منطقه از طرف اتحادیهٔ ملل به بریتانیا واگذار شد . اگرچه اطلاع مشخصی از تاریخ پیشین زنگبار ( Zanzibar ) در دست نیست ولی آنچه مسلم است این است که زنگبار با کشورهای عربی جنوب غرب آسیا در ارتباط بوده است ، در سال 1503 زنگبار به خراجگذار پرتغال تبدیل شد و از مناطق عمدهٔ بازرگانی منطقه تبدیل شد ولی زنگبار در سال 1698 تحت تسلط عمان و اعراب قرار گرفت . زنگبار در سال 1861 از عمان اعلام استقلال کرد و در سال 1890 تحت الحمایگی بریتانیا را پذیرفت . تانگانیکا ( تانزانیا ) در 9 دسامبر 1961 از بریتانیا اعلام استقلال کرد ، زنگبار نیز در 10 دسامبر 1961 از بریتانیا مستقل شد . دو ملت در 26 آوریل 1964 با یکدیگر ادغام شده و جمهوری مستقل تانگانیکا را تشکیل دادند ، شش ماه بعد نام " تانگانیکا " به " تانزانیا " تغییر یافت .

 سیاست

حکومت تانزانیا جمهوری چند حزبی فدرال با یک مجلس قانون گذاری می‌باشد.

در نوامبر 1978 ارتش اوگاندا به تانزانیا یورش برد ، تانزانیا نیز در ژانویهٔ 1979 به حملهٔ متقابل دست زد ، 5 هزار تن از نیروهای تانزانیا به 3 هزار تن از اوگاندایی های مخالف در تبعید پیوستند . در مدت یک ماه ، جنگی تمام عیار گسترش یافت . رئیس جمهور تانزانیا ، جولیوس نیرره ( Julius Nyerere ) نیروهایش را در اوگاندا نگه داشت و از رئیس جمهور سابق اوگاندا ، میلتون اوبوته ( Milton Obote ) اعلام حمایت کرد که این روند تا دسامبر 1980 و برگزاری انتخابات در اوگاندا ادامه یافت . در نوامبر 1985 نیرره از قدرت کناره گرفت و معاونش ، علی حسن اموینی ( Ali Hasan Mwini ) در یک انتخابات تک حزبی و غیر دموکراتیک جانشین او شد . سرانجام در اکتبر 1995 اولین انتخابات چند حزبی و دموکراتیک در تانزانیا برگزار شد و بنیامین ویلیام امکاپا ( Benjamin William Mkapa ) با اکثریت آرا رئیس جمهور تانزانیا شد . در 7 آگوست 1998 انفجار تروریستی در کنار سفارت آمریکا در دار السلام به وقوع پیوست که بیش از 10 کشته بر جای گذاشت ، حادثهٔ مشابهی نیز چند روز بعد در کنار سفارت آمریکا در نایروبی ، کنیا اتفاق افتاد . پرزیدنت امکاپا ، اقتصاد تانزانیا را سر و سامان داد و با آلودگی محیط زیست و قطع درختان جنگلی به مقابله برخاست و سیاست های تازه‌ای را نیز برای مقابله با بیماری مهلک ایذر در دستور کار قرار داد . در زمینهٔ سیاست خارجی نیز تانزانیا نقش دیپلماتیک پر رنگ تری در شرق آفریقا ایفا کرد و میزبان مذاکرات صلح کشورهایی چون روآندا و بوروندی شد . در اکتبر 2000 ، امکاپا مجددا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد . در سال 2002 رهبر مخالفان دولت از رئیس جمهوری به خاطر خریدن یک جت شخصی به ارزش 21 میلیون دلار به شدت انتقاد کرد . در 21 دسامبر 2005 در انتخابات ریاست جمهوری در تانزانیا ، وزیر خارجهٔ کابینهٔ امکاپا ، " جاکایا کیکوته " ( Jakaya Kikwete ) از حزب ( CCM ) با کسب 80 % آرا ، اصلی ترین رقیبش ، ابراهیم لیپومبا ( Ibrahim Lipumba ) از حزب ( CUF ) را که تنها 11 % آرا را به دست آورد به برتری رسید و به عنوان رئیس جمهور تانزانیا معرفی شد . در فوریهٔ 2008 نیز ، میزنگو پیندا ( Mizengo Pinda ) نخست وزیر تانرانیا شد .


رئیس جمهور تانزانیا از سال ۲۰۰۶ جاکایا کیکوته است و نخست وزیر این کشور نیز از سال ۲۰۰۶ ادوارد لوواسا است.

 اقتصاد

واحد پول تانزانیا ، شیلینگ با واحد جزء ( سنت ) نام دارد . از مهمترین صادرات تانزانیا می‌توان به ، طلا ، قهوه ، درخت بلارد و پنبه اشاره کرد . تانزانیا از اعضای کشورهای اتحادیهٔ آفریقاست .

واحد پول این کشور شلینگ تانزانیا است به طوری که هر 100 شلینگ تانزانیا برابر ۶۹۶ ریال می‌باشد.

 مردم

نژاد 99 % تانزانیایی ها ، آفریقایی ( 95 % بانتو به همراه بیش از 130 قبیلهٔ دیگر ) و 1 % نیز غیر آفریقایی ( آسیایی ، اروپایی و عرب ) می‌باشد . دین 30 % مردم تانزانیا ، مسیحی ، 35 % مسلمان و 35 % نیز پیرو عقاید بومی و قبیله‌ای هستند ( دین 99 % ساکنان جزایر زنگبار ، مسلمان است ) . زبان رسمی تانزانیا ، سواحلی و انگلیسی هردو زبان رسمی تانزانیا است ، عربی نیز به خصوص در زنگبار رایج است ، همچنین لهجه‌های بانتو نیز کاربرد دارد .

 فرهنگ

مردم تانزانیا از لحاظ فرهنگی با مردمان ایرانی و اعراب عمانی خویشاوندی دارند[نیازمند منبع]. وجود تعداد زیادی از کلمات فارسی همچون شاه و کاکا در زبان سواحیلی که یکی از زبانهای رسمی این کشور می‌باشد، نشان دهنده عمق روابط دو فرهنگ است. در خلال سال‌های پایانی قرن سوم هجری تا اوایل قرن چهارم، گروه‌هایی از خانواده‌های شیرازی به زنگبار مهاجرت کردند. هنوز هم پس از گذشت قرن‌ها در زنگبار، اصل و نسب شیرازی به نوعی نجیب زادگی محسوب می‌شود. آیین نوروز امروزه در زنگبار برگذار می‌شود. زبان ها انگلیسی و سواحیلی زبان های رسمی این کشور هستند.

از آثار باستانی ایرانی در تانزانیا می‌توان به حمام ساخته شده توسط دختر فتحعلیشاه، چاه آب افشاری و مسجد جزیره دلفین اشاره نمود. همچنین توپ غنیمت گرفته شده در نبرد چالدران (شاه عباس اول) نیز در خانه عجایب تانزانیا نگهداری می‌شود. در تانزانیا حدود چهارهزار بلوچ فارسی زبان زندگی می‌کنند.[۱]

 تقسیمات کشوری

تانزانیا دارای 26 منطقه می‌باشد :

1 - آروشا ( Arusha )

2 - دار السلام ( Dar es Salaam )

3 - دودوما ( Dodoma )

4 - ایرینگا ( Iringa )

5 - کاگرا ( Kagera )

6 - کیگوما ( Kigoma )

7 - کلیمانجارو ( Kilimanjaro )

8 - لیندی ( Lindi )

9 - مانیارا ( Manyara )

10 - مارا ( Mara )

11 - امبیا ( Mbeya )

12 - موروگورو ( Morogoro )

13 - اوتوارا ( Mtwara )

14 - موانزا ( Mwanza )

15 - پمبا نورت ( Pemba North )

16 - پمبا ساوت ( Pemba South )

17 - پوانی ( Pwani )

18 - روکوا ( Rukwa )

19 - روووما ( Ruvuma )

20 - شینیانگا ( Shinyanga )

21 - شینگیدا ( Shingida )

22 - تابورا ( Tabora )

23 - تانگا ( Tanga )

24 - زنگبار مرکزی - جنوبی ( Zanzibar Center / South )

25 - زنگبار شمالی ( North Zanzibar )

26 - زنگبار شهری - غربی ( Zanzibar Urban / West )

 جغرافیا

قلهٔ کلیمانجارو

تانزانیا در قسمت شرقی آفریقا واقع شده‌است. بیشتر خاک آن از یک فلات باپوشش گیاهی بوته زار و علفزار تشکیل شده که در شمال به ناحیه آتشفشانی کلیمانجارو، در شرق به دریاچه تانگانیکا، و در جنوب به زمینهای مرتفع، محدود می‌شود. علیرغم مجاورت با خط استوا، ارتفاع زیاد این سرزمین، باعث شده که دمای هوا بین ۲۹-۱۸ درجه سانتی گراد ثابت بماند. البته در جلگه‌های ساحلی، آب و هوا گرمسیری است و میزان بارش آن، به ۱۰۶-۵۷ سانتی متر در سال بالغ می‌شود. اکثر جمعیت تانزانیا کشاورزی بوده و قهوه – کاکائو و چای، محصولات صادراتی کشور هستند. تانزانیا از نظر صنعتی پیشرفته نبوده و تنها صنایع مهم آن نساجی –دخانیات و صنایع غذایی می‌باشد. تانزانیا با کشورهای کنیا، روآندا، بوروندی، زامبیا، مالاوی و موزامبیک همسایه است. همچنین در شرق تانزانیا در دریاچهٔ تانگانیکا با کنگو، و در شمال در دریاچهٔ ویکتوریا با اوگاندا مرز آبی دارد.

/ 0 نظر / 9 بازدید