برونئی

برونی دارالسلام
State of Brunei, Abode of Peace
Negara Brunei Darussalam
پرچم برونی نشان ملی برونی پرچم نشان ملی برونی شعار ملی: "Always in service with God's guidance" سرود ملی: Allah Peliharakan Sultan جایگاه کشور برونی روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی بندرسری‌بگاوان

بزرگ‌ترین شهر بندرسری‌بگاوان زبان رسمی مالایی نوع حکومت

پادشاهی
سلطان حسن البولکیاه
المهتدی بالله استقلال
از بریتانیا ۱ ژانویه،۱۹٨۴ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۵٬۷۶۵ km² ‫(۱۷۲ام)

٨.۶ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت  
‪٣٨۱,٣۷۱ ‫(؟)
‪۶۶/km² ‫(۱٣۴ام)
واحد پول دلار برونئی (‏KHR) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

PST (UTC+8.1)
+۸.۱

دامنه اینترنتی

.bn

پیش‌شماره تلفن

+۶۷٣

 


برونئی (به انگلیسی: Brunei) کشوری است در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن بندرسری‌بگاوان است.

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تاریخ

در سده نوزدهم سلاطین برونئی بخش کوچکی از قلمرو پیشینشان را تحت حکومت داشتند. بریتانیای کبیر به جایی که به صورت بهشت دزدان دریایی درآمده بود نظم و ترتیب داد و از ۱۸۸۸ تا ۱۹۷۱ این سرزمین را همسود خود کرد.

نفت در سال ۱۹۲۹ کشف شد. در ۱۹۸۴ حکومت سلطان حسن البولکیاه مجدداً برقرار شد. ادعا شده‌است که وی ثروتمندترین مرد جهان است. وی در حال حاضر بزرگ‌ترین کلکسیون اتومبیل دنیا را در اختیار دارد که بسیاری از اتومبیل‌های موجود در آن منحصرا به سفارش وی ساخته شده‌اند.

 سیاست

سلطان که پادشاهی موروثی است با کمک شورای وزیرانی که خود انتصاب می‌کند با صدور فرمان حکومت می‌کند. هیچ حزب سیاسی وجود ندارد. سلطان: حاجی حسن البولکیاه سلطان برونئی (پس از استعفای پدرش در ۵ اکتبر ۱۹۶۷ جانشین وی شد).

تقسیمات کشوری

 جغرافیا

درشمال غربی کرانه بورنئو واقع شده، و دارای آب و هوای استوایی گرم و مرطوب است. برونئی متشکل است از دو سرزمین محصور ساحلی. قسمت (بزرگ‌تر) غربی تپه‌دار است؛ سرزمین شرقی بیشتر کوهستانی و جنگلی است. رود مهم: برونئی بلندترین نقطه: بوکیت پاگون (در مرز مالزی) با ارتفاع ۱۸۵۰ متر. آب و هوا: برونئی آب و هوای استوایی با بادهای موسمی دارد. بارش باران در سال از ۲۵۰ سانتی متر در سواحل تا ۵۰۰ سانتی متر در کوهستانها متغیر است.

 اقتصاد

اقتصاد برونئی برپایه صادرات، نفت، الوار، کائوچو و گاز طبیعی به ژاپن استوار گشته‌است. استخراج ذخایر فراوان نفت و گاز طبیعی برونئی را از یکی از بالاترین میزانهای درآمد سرانه در جهان برخوردار کرده‌است، بیشتر غذای مورد نیاز کشور باید وارد شود.

/ 1 نظر / 14 بازدید
موفقیت در راه است!

سلام دوست عزيز وبلاگت خیلی قشنگ بود: یک محصول فوق العاده برای پول درآوردن از اینرنت! نه کلیک کن و نه تو سایتی عضو شو. ببین اصلا این محصول با همه فرق داره یعنی نه کلیکی تو کاره نه ایگلد نه پی پال و نه هیچ سایت خارجی یا ایرانی. خودت با آموزش های داخل این مجموعه یک کسب و کار تو اینترنت راه می اندازی. درست مانند یک شرکت کوچک تو دنیای واقعی که می تونی اون را بزرگ کنی البته واقعا ساده و بی درد سر بدون نیاز به دانش فنی. حداقل درآمد بعد از دو سه ماه حدود 300 یا 400 هزار تومان است. البته می تونی خیلی بالاتر از این کسب درآمد کنی. شاید فکر کنی که کلاه برداری هست ولی اصلا ما تو رو با سایتی آشنا نمی کنیم که اون سایت یا مجموعه کلاه برداری کنه. درضمن این طرح به مناسبت ماه مبارک رمضان تا پایان شهریور ماه تمدید شده است. اگر هم می خوای اطلاعات بیشتر داشته باشی یا اینکه بدونی این محصول چی هست می تونی به وبلاگ ما مراجعه کنی. درضمن تا حالا 30 نفر این محصول را خریداری کردند و بیشتر آنها از این محصول راضی بودند. خود من هم با این محصول تو ماه اول 310 هزار تومان درآمد کسب کردم. باور کن، تا بت