بلغارستان

Република България
جمهوری بلغارستان پرچم بلغارستان نشان ملی بلغارستان پرچم نشان ملی بلغارستان شعار ملی: سرود ملی: «Мила Родино» جایگاه کشور بلغارستان روی نقشه پایتخت
 - مختصات جغرافیایی شهر صوفیه

بزرگ‌ترین شهر صوفیه زبان رسمی بلغاری نوع حکومت

جمهوری
گئورگی پارفانوف
سرگئی استانیشف (CDU) پیدایش
آخرین استقلال سابق
خودمختاری از امپراتوری عثمانی
وحدت با روملی شرقی
اعلام رسمی استقلال

۶۸۱
۱۴۲۲
۱۸۷۸
۱۸۸۵
۱۹۰۸ مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)  
‪۱۱۰.۹۱۲ km² ‫(۱۰۴ام)

۰٫۳ جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت  
‪۷,۶۴۰,۲۳۸ ‫(۹۴ام)
‪۶۸,۹/km² ‫(۱۲۴ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه براورد ۲۰۰۸

۹۳.۸۰۵ بیلیون دلار (۶۳ام)
۱۲,۳۷۲ دلار (۶۵ام) شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۶) ۰.۸۳۴ (۵۶ام) – بالا واحد پول لف (‏BGN) منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)

(UTC+2)
DST (UTC+3)

دامنه اینترنتی

پیش‌شماره تلفن

+۳۵۹+

 

بلغارستان کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت این کشور شهر صوفیه می‌باشد. مساحت بلغارستان ۱۱۰.۹۱۲ کیلومتر مربع می‌باشد، جمعیت این کشور بالغ بر ۸.۷۷۵.۱۹۸ (۱۹۹۵ ملل متحد) نفر است.

 

فهرست مندرجات [نهفتن]

 تاریخ

بلغار (بلگار)در واقع نام قومی ترک تبار زرد پوست کوچرو بوده که در حدود 2000 سال پیش از حوالی شرق اسیای مرکزی به سمت سرزمین های غربی کوچیده اند ودر جنوب شرقی اروپا سکنی گزیده اند. زبان و نژاد بلگار باستان کاملا ترکی بوده ولی در طی سال ها آمیزش با همسایگان آریایی خود امروزه زبان و نژاد بلگاریها شبیه به آریایی ها می‌باشد. در قرنهای اخیر نیز ترکان زیادی از عثمانی به این کشور کوچیده اند.

 سیاست

 جغرافیا

در شمال این کشور جمهوری رومانی با مرز مشترک ۶۰۸ کیلومتر قرار دارد. در غرب با جمهوری‌های سابق یوگوسلاوی (صربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر) و (مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری) واقع می‌باشند.

در جنوب با کشور یونان هم‌مرز بوده که طول این سرحد ۴۹۸ کیلومتر و همچنان کشور ترکیه نیز در بخش جنوبی نقشهٔ سیاسی این کشور افتاده با مرز مشترک ۲۴۰ کیلومتر. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

 

 تقسیمات کشوری

 استان‌های بلغارستان

از سال ۱۹۹۹ بدین سو کشور بلغارستان به ۲۸ استان (منطقه) بخش شده است. نام آن‌ها بدین شرح است:

 1. بلاگووگراد
 2. بورگاس
 3. دوبریچ
 4. گابرُوو
 5. خاسکوو
 6. کرجالی
 7. کیوستندیل
 8. لُووچ
 9. مونتانا
 10. پازارجیک
 11. پرنیک
 12. پلِون
استان‌های بلغارستان
 1. پلُودیو
 2. رازگراد
 3. روسه
 4. شومن
 5. سیلیسترا
 6. اسلیوِن
 7. اسمُلیان
 8. سوفیا
 9. منطقه سوفیا
 10. استارا زاگورا
 11. تورگوویشته
 12. وارنا
 13. ولیکو تورنُوو
 14. ویدین
 15. وراتسا
 16. یامبول

بلغار اباد سفلی بلغار اباد علیا

 

اقتصاد

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای تغییر سیستم اقتصادی از کشاورزی محور به صنعتی، فقر همه گیر است.

 مردم

۸۵٪ جمعیت بلغارستان را بلغارها و ۹٪ را ترکها تشکیل می‌دهند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند.

زبان رسمی کشور زبان بلغاری است. گرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند. ۸۵٪ جمیعت پیرو آئین مسیحیت نوع ارتدوکس بوده و ۱۳٪ جمیعت را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد. گسترش اسلام در بلغارستان را می‌توان در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی ریشه یابی کرد.

فرهنگ

یکی از شهرهای بندری و زیبای این کشور، وارنا نام دارد که منطقهٔ ساحلی گلدن سندز (golden sands)را در کنار خود دارد. این منطقه از نظر اقتصاد گردشگری؛ نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد.اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایبان و تخت در حاشیهٔ ساحل و همینطور اجاره دادن اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد، از جملهٔ این شگردهاست. در بازارچه‌های اطراف این منطقهٔ ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران‌ در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار گرفته و عکس یادگاری بگیرند.

/ 0 نظر / 23 بازدید